Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Nabídka reklamních služeb

Děti a reklama

Kategorie: Zpravodajství

DĚTI A REKLAMA

Muzeum Nejdek, 4. 7. – 7. 9. 2014


Tak jako v současnosti, i v minulosti produkovaly firmy reklamní prostředky, které souvisely s dětmi. V podstatě existovaly dvě formy:

1. Reklama, která na děti působí, je pro ně určená (ve skutečnosti pro rodiče, ale zprostředkovaně), která používá témata, atmosféru, zvířata, postavy a věci dětem blízké. Využívá i dětských sběratelských sklonů, připoutává je jejich opakováním či vytvářením kolekcí.

2. Reklama, v níž děti přímo vystupují, jako něco milého, přitažlivého či bezbranného, jako prostředek, který má zjemnit dravost výrobce či prodejce konkrétního zboží, anebo zakrýt nutkavou snahu prodat.

deti-a-reklama-1Z dobových pramenů (1929), určených pro tvůrce reklamy, se dokonce dozvídáme, že kdo chce vytvářet reklamu pro široké masy, měl by si uvědomit, že: „… masa je primitivní jako děti“. Každý tvůrce by se proto měl určitou dobu pohybovat mezi dětmi a potom se snažit komunikovat s tím dětským, co se skrývá v každém dospělém. Děti a mládež mají velkou fantazii a jednoduché myšlení, což imponuje i dospělým. Skrze poznávání dětské duše se reklamní tvůrce naučí lidem vyhovět, získat si je a přiblížit se jim. Zajímavý je i dobový názor: „… že žena, hlavní zákaznice, která nejvíce nakupuje, že žena, pro niž hlavně děláme reklamu, je ve své podstatě převahou dítětem“.

Takovouto reklamu produkovali hlavně všichni výrobci zboží denní potřeby. Zejména kávovin, kávy, margarínu, mýdel, drogistického zboží všeobecně, krémů na boty, prášků do pečiva, papírnického zboží nebo kakaa a cukrovinek.

deti-a-reklama-2_0Ve sbírkách Muzea obchodu Bratislava se nalézají všechny formy historické reklamy, kde mají děti zastoupení – smaltované a plechové tabule, kartónové vývěsky a stojany, plakáty nebo plechové, dřevěné a papírové obaly či drobné účtenky. V tomto směru je důležitý archiv muzea, odkud pocházejí zejména reklamní tiskoviny určené přímo dětem, jako pohádky, hry, omalovánky, vystřihovánky, sběrací kartičky, obrázky a kalendáře. Pro školní mládež to zase jsou rozvrhy hodin, pravítka, úhloměry, pijáky a další.

Velkou specialitou byly především pohádky, kde byly vedle klasických vymýšleny i nové, ve kterých se propagované zboží přímo objevuje. Pohádka firmy „Marga“ ze Střekova – „Výlet profesora Dudu k lidožroutům“ popisuje školákův sen, v němž se vydá do Afriky, kde ho zachrání před sjedením lidožrouty právě margarín Vitello, z kterého za pomoci pštrosího vejce vykouzlí vynikající kaši. Díky ní ztratí lidožrouti chuť na maso za bouřlivého opěvování uvedeného margarínu.

Velmi aktivními byly především firmy Schicht z Ústí nad Labem nebo Otta z Rakovníka. Schichtovou specialitou byly naučně – reklamní a obrázkovo – textové tiskoviny „Okénka do světa“, vydávané ve čtyřech jazycích, které popisovaly různé oblasti života, dějin lidské společnosti, techniky, biologie, zoologie nebo kultury. Některé firmy vydávaly dokonce i časopisy, jako například opět Schicht nebo Baťa. Tyto tiskoviny byly vždy zabalené na vrchu přepravních beden spolu se zbožím a jak se na ně děti těšily, popisuje pěkně kniha, či pozdější filmové zpracování příběhů „Bylo nás pět“ od Karla Poláčka. O všechny tyto „pozornosti“ značek měly děti velký zájem, sbíraly je a dokonce si je i nechaly svazovat. Vždyť pohádky ilustrované Artušem Schreinerem nebo Marií Fischerovou – Kvěchovou jsou opravdu krásné.

Muzeum obchodu Bratislava se pokouší představit touto výstavou co nejširší výběr historické reklamy pro děti a s dětmi. Nedivte se proto prosím, proč je všechno umístěné tak nízko.

Vernisáž se koná 3. července 2014 v 17 hodin.

Marcel Juck

(ředitel muzea obchodu Bratislava)Počasí na výlet
.